Astronomowie odkryli sześć galaktyk bez gwiazd w nich

Astronomowie odkryli sześć galaktyk bez gwiazd w nich

Astronomowie znaleźli sześć możliwych „ciemnych galaktyk” – galaktyk, które zamiast być wypełnione obfitością gwiazd, nie wydają się mieć wielu, jeśli w ogóle, w ogóle.

Według najnowszych modeli astrofizycznych wczesne galaktyki mogły przejść mroczną fazę. Te ciemne galaktyki, już dość duże i pełne gazu, mogły mieć problemy z tworzeniem gwiazd. Znalezienie tych galaktyk jest niezwykle trudne, ponieważ nie emitują światła, ale dzięki wykorzystaniu światła z innych pobliskich źródeł naukowcy są przekonani, że wykryli sześć z nich.

Jak donieśli w Astrophysical Journal, europejscy naukowcy zidentyfikowali te sześć obiektów kandydackich, które istniały, gdy wszechświat nie miał nawet 2 miliardów lat. Obiekty były oświetlone fluorescencyjnie przez pobliskie kwazary, aktywne galaktyki napędzane akrecją materiału wpadającego w supermasywną czarną dziurę. Ten proces sprawia, że ​​kwazary są przerażająco jasne, ale do tego stopnia, że ​​ich światło może być używane do oglądania innych obiektów, takich jak latarka.

Kwasary emitują ogromną ilość światła ultrafioletowego, które jest następnie pochłaniane przez gaz i ponownie emitowane. W pewnym sensie jest to podobne do tego, jak białe ubrania lśnią pod czarnym (ultrafioletowym) światłem w klubie. A te obserwacje są wystarczające, aby astronomowie mogli wyliczyć wiele właściwości tych galaktyk.

Sześciu kandydatów do ciemnej galaktyki to małe, zwarte obiekty o masie od 200 do 6 miliardów mas Słońca. Według naukowców mają one właściwości podobne do innych ciemnych galaktyk, które odkryto w ciągu ostatnich kilku lat, co czyni je dobrymi kandydatami. Poprzednio odkryte są nowsze niż nowi podejrzani, będąc w miejscu 3 miliardy lat po Wielkim Wybuchu, a więc miliard później niż te nowo odkryte obiekty. Odkrywanie wcześniejszych ciemnych galaktyk może, mam nadzieję, rzucić światło na wczesny wszechświat i tworzenie się galaktyk.

Zespół wykorzystał jeden z najbardziej zaawansowanych dostępnych instrumentów astronomicznych – Multi Unit Spectroscopic Explorer (MUSE). MUSE jest częścią zestawu Bardzo Dużego Teleskopu i jest w stanie obserwować szerokie pole gwiezdne za jednym razem, dlatego doskonale nadaje się do odkrywania potencjalnych ciemnych galaktyk sąsiadujących z kwazarami.

Pomimo ekscytujących nowych obserwacji, ciemne galaktyki pozostają złożoną klasą przedmiotów w menażerii kosmicznej ewolucji. Kilka miliardów lat wszechświata wciąż nie ma szerokich i dogłębnych obserwacji z powodu ograniczenia naszych obecnych instrumentów. Nowe teleskopy, takie jak Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba, i dedykowane ankiety pomogą wypełnić luki, a być może wkrótce te ciemne galaktyki nie będą tak tajemnicze.

Nasi partnerzy:

https://staryswiat.com.pl/
https://staryswiat.com.pl/sitemap.xml
https://redsms.pl/
https://redsms.pl/sitemap.xml
https://www.redsonia.pl/
https://www.redsonia.pl/sitemap.xml

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.