Co to jest koronawirus?

Co to jest koronawirus?

Koronawirusy wywołują kaszel i kichanie przez eony. Należą do wielu wirusów wywołujących przeziębienie. Ale nie wszystkie są tak łagodne. Kilka poważnych typów może prowadzić do poważnych chorób i zgonów.

Koronawirusy mają swoją nazwę od kształtu. Te okrągłe wirusy są otoczone aureolą kolczastych białek. To sprawia, że ​​wyglądają trochę jak korona lub korona słoneczna.

W rzeczywistości bycie nazywanym koronawirusem „w mniejszym stopniu dotyczy genetyki, a bardziej sposobu, w jaki wygląda pod mikroskopem”, wyjaśnia Brent C. Satterfield. Jest założycielem i głównym oficerem naukowym Co-Diagnostics. Jest to firma z siedzibą w Salt Lake City w stanie Utah oraz w Gujarat w Indiach. Opracowuje nowe testy do diagnozowania zakażeń koronawirusem.

Skład genetyczny tych wirusów składa się z RNA. RNA jest jednoniciowym chemicznym kuzynem DNA. Genetycznie koronawirusy mogą się zupełnie różnić od siebie. Satterfield zauważa, że ​​niektóre typy mają między nimi więcej różnic niż ludzie od słoni.

Istnieją cztery główne typy tych wirusów. Są znane pod greckimi literami alfa, beta, delta i gamma. Wiadomo, że tylko typy alfa i beta infekują ludzi. Te wirusy rozprzestrzeniają się w powietrzu. I tylko cztery z nich (znane jako 229E, NL63, OC43 i HKU1) powodują od jednego do trzech na każde 10 przypadków przeziębienia.

Choroby koronawirusowe są zwykle łagodne i dotyczą tylko górnych dróg oddechowych (nosa i gardła). Ale są poważniejsi kuzyni, którzy mogą powodować śmiertelne choroby.
Straszne koronawirusy

Dwa najbardziej znane ze śmiertelnych typów są odpowiedzialne za SARS i MERS. Każda z tych chorób w przeszłości wywołała globalne wybuchy. W grudniu 2019 r. Kolejny wirus dołączył do tych niebezpiecznych kuzynów. Na razie Światowa Organizacja Zdrowia nazywa tego najnowszego członka rodziny nowatorskim koronawirusem 2019 lub 2019-nCoV .
Poważny wirus pojawia się w Chinach i rozprzestrzenia się na całym świecie

Te koronawirusy powodują poważne infekcje, najpierw zaczepiając się na białka, które znajdują się na zewnątrz komórek płucnych. Te przywiązania pomagają wirusom przenikać znacznie głębiej do dróg oddechowych niż ich krewniacy powodujący zimno, zauważa Anthony Fauci. Kieruje amerykańskim Narodowym Instytutem Alergii i Chorób Zakaźnych. Jest w Bethesda, MD. Wskazuje, że 2019-nCoV jest „chorobą, która powoduje więcej chorób płuc niż powąchanie”.

Zdolność do uszkodzenia płuc może uczynić te koronawirusy szczególnie poważnymi. W 2003 i 2004 r. SARS zachorował 8 096 osób w 26 krajach. Zabił także prawie jednego na 10 z nich.

MERS jest bardziej zabójczy. Zabija prawie trzy na 10 ofiar. Fauci mówi, że epidemie MERS wciąż się gotują. Od 2012 r. Choroba ta zachorowała co najmniej 2494 osób w 27 krajach i zabiła 858 z nich. Wirus ten może przenosić się między ludźmi. Najbardziej znane jest to, że w 2015 r. 186 osób otrzymało MERS po tym, jak tylko jeden biznesmen nieświadomie sprowadził wirusa do Korei Południowej . Od niego rozprzestrzenił się na innych. Jeden „superprzeczytacz” w tym kraju złapał MERS od biznesmena. Ten jeden człowiek następnie przekazał wirusa innym 82 osobom. Ci ludzie akurat byli blisko niego w ciągu zaledwie dwóch dni, kiedy był na oddziale ratunkowym w szpitalu.

Wirus nCoV 2019 wydaje się mniej poważny. Tylko około czterech na 100 ofiar zginęło. Jednak szacunki te mogą ulec zmianie, gdy pojawi się więcej danych. 23 stycznia 2020 r. NCoV zainfekował ponad 581 osób. WHO zauważyła wówczas, że mniej więcej co czwarta z nich poważnie zachorowała. Wiele z tych osób miało inne choroby, kiedy zostały zarażone. To mogło zaszkodzić ich zdolności do walki z wirusem.

Ponieważ 2019-nCoV rozprzestrzenił się w Chinach i innych krajach, w tym w Stanach Zjednoczonych, stało się jasne, że ludzie mogą zarazić się wirusem. W Wuhan w Chinach, gdzie po raz pierwszy odkryto wirusa, 2019-nCoV był w stanie przekazać łańcuch czterech osób, z których każda przekazała go drugiej.
Zwierzęta stoją za skrzyżowaniem ludzi

Ludzie nie są oryginalnym źródłem chorób koronawirusowych. SARS, MERS i 2019-nCoV są chorobotwórcze. Oznacza to, że ludzie pierwotnie łapią wirusa odpowiedzialnego za niektóre zwierzęta.

Nietoperze są często uważane za źródło koronawirusów. Jednak nawet oni rzadko przenoszą wirusa bezpośrednio na ludzi. SARS prawdopodobnie po raz pierwszy skoczył z nietoperzy na psy jenotów lub palmy. W przypadku tych zwierząt wirus dokonał skoku na ludzi, którzy mieli kontakt ze zwierzętami na targach z żywymi zwierzętami.

Wszystkie elementy niezbędne do odtworzenia SARS krążą wśród nietoperzy, chociaż tego wirusa nie obserwowano od 2004 roku. MERS przeszedł od nietoperzy do wielbłądów, zanim skoczył na ludzi. Artykuł opublikowany 22 stycznia 2020 r. W czasopiśmie Journal of Medical Virology sugeruje, że 2019-nCoV zawiera fragmenty koronawirusów nietoperzy i że węże mogły przekazać wirusa ludziom . Ale to twierdzenie jest dyskutowane. Nikt jeszcze nie wie, jakie zwierzę kryje nowego wirusa.

Fauci mówi, że ani SARS, ani MERS nie są w stanie zarażać człowieka po wirusie grypy. Mówi, że wirusy nie w pełni przystosowały się do zarażania ludzi. „I – dodaje -„ może nigdy nie będą ”. Jednak Fauci i niektórzy koledzy zauważają, że koronawirusy stanowią poważne i rosnące zagrożenie dla ludzi. Swoje obawy opisali 23 stycznia w artykule w JAMA .

Fauci mówi, że koronawirusy to rodzina, o której ludzie myśleli, że właśnie wywołuje przeziębienie. Następnie, w ciągu ostatnich 18 lat, zauważa: „Mieliśmy trzy przykłady tego skaczącego gatunku, powodującego poważne choroby u ludzi”.

Obecnie nie ma lekarstwa na koronawirusy. Więc wszyscy lekarze mogą leczyć ich objawy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.