Czy Tau Ceti Be Humanity może być następnym domem?

Czy Tau Ceti Be Humanity może być następnym domem?

Naukowcy z Arizona State University połączyli astronomię i geofizykę, aby ocenić, czy inne planety mogą wspierać życie. Po zwróceniu ich uwagi na Tau Ceti, system gwiezdny popularny wśród pisarzy science fiction z powodu jego podobieństwa do naszego własnego słońca, doszli do wniosku, że prawdopodobnie nie będzie to kolejny dom ludzkości.

Jak więc doszli do wniosku, że planeta nie nadaje się do zamieszkania od lat świetlnych?

Pierwszym warunkiem życia jest to, czy jakakolwiek planeta znajduje się w strefie mieszkalnej wokół Tau Ceti. Strefa mieszkalna to obszar, w którym powierzchnia planety może zasilać ciekłą wodę. O dziwo, istnieją dwie planety, które szczęśliwie siedzą w strefie mieszkalnej wokół Tau Ceti: Planeta e i Planeta f. (Pewnie, nazwy mogłyby wykorzystać trochę pracy …)

Planeta f wygląda trochę bardziej obiecująco niż na planecie e, ale w strefie zamieszkałej przez około miliard lat. Może nam się wydawać, że to za długo, ale na początku planeta tworzy atmosferę sprzyjającą życiu. Dla porównania, Ziemia siedziała w strefie zamieszkałej przez słońce przez 2 miliardy lat, zanim życie dokonało zauważalnej zmiany w biosferze.

Dobrym wyznacznikiem geologicznej budowy planety są właściwości jej lokalnej gwiazdy. Magnez i krzem to dwa najważniejsze minerały skałotwórcze na Ziemi. Poziom magnezu i krzemu w słońcu daje nam wskazanie poziomów na Ziemi. Wynika z tego, że poziomy tych elementów w Tau Ceti odpowiadają poziomom na planecie f.

Rzeczywisty stosunek magnezu do krzemu w Tau Ceti jest o około 70% większy niż słońce. Oznacza to, że geologia planety f może być zupełnie inna niż geologia Ziemi. Jedną różnicą może być obfitość związku zwanego żelazoperlazą w dolnym płaszczu, co powoduje, że jest gorący z niską lepkością. Płaszcz jest nadal solidny, ale jest bardziej nieprzewidywalny i niestabilny. „Runiczny” płaszcz mógł stworzyć dynamiczny ruch tektoniczny, prowadzący do trzęsień ziemi, przesuwania geografii i dynamicznego, wulkanicznego działania. Doskonały do ​​dramatycznych fotografii przyrodniczych, ale niezbyt zachęcający do życia.

Oczywiście wszystkie te wnioski są w dużej mierze spekulatywne i wymagają dużej ekstrapolacji (i wyobraźni) z danych. Układ słoneczny Tau Ceti prawdopodobnie nie będzie domem dla ludzkości, ale ta praca podkreśla znaczenie zrozumienia naszej własnej planety i wykorzystania danych do oceny warunków życia planet, których nie możemy zobaczyć gołym okiem.

Życie mogło już istnieć na jednej z planet Tau Ceti – po prostu nie rozwinęło się tak bardzo, że możemy ją wykryć z Ziemi. Być może zobaczymy zmiany w ciągu miliarda lat, ale do tego czasu trwają poszukiwania kolejnego domu ludzkości!

poteganatury.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.