Kobiety-naukowcy, które musisz poznać

Kobiety-naukowcy, które musisz poznać

Jeśli myślisz o najwspanialszych kobietach-naukowcach w historii, Marie Skłodowska-Curie jest prawdopodobnie na szczycie listy. Nie bez powodu – w końcu jest jedyną osobą w historii, która wygrała dwie nagrody Nobla w dwóch naukach. Jednak dla wielu ludzi pozostaje ona jedyną historyczną naukowcem, o której słyszeli. Ponieważ 8 marca to Międzynarodowy Dzień Kobiet, oto wstęp do niektórych kobiet, które wniosły niesamowity wkład w naukę.

Valentina Tereshkova

Valentina Tereshkova stała się pierwszą kobietą w kosmosie w 1963 roku, na pokładzie Wostok 6 jako część Korpusu Kosmonautów. Nie tylko wylądowała w kosmosie, ale tak naprawdę pilotowała statek. Jej misja w kosmosie trwała niespełna 72 godziny i obejmowała 48 orbit wokół Ziemi.

Po okresie spędzonym w kosmosie uzyskała tytuł doktora w dziedzinie inżynierii i ostatecznie weszła do polityki, w której wykorzystywała swoją pozycję do popierania eksploracji kosmosu, szczególnie w przypadku kobiet.

Jocelyn Bell Burnell

Pracując jako program pocztowy, Jocelyn Bell Burnell po raz pierwszy zaobserwował pulsary radiowe. Pomimo tego, że była pierwszą osobą, która rzeczywiście je zobaczyła, została ona pominięta, gdy odkrycie zostało nagrodzone Nagrodą Nobla w dziedzinie fizyki w 1974 r. Zamiast tego trafiło ono do jej doradcy i innego współpracownika. Choć wielu wyraziło oburzenie z powodu zaniedbania Bella, nigdy nie wyraziła rozczarowania w tej sprawie publicznie. Jednak nadal jest uznawana za osobę, która dokonała jednego z najważniejszych odkryć stulecia w fizyce.

Później Bell pracował jako profesor fizyki na Open University w Wielkiej Brytanii i Princeton. Kontynuowała pracę w akademiach aż do emerytury, otrzymując szereg innych nagród i tytułów honorowych po drodze.

Rita Levi-Montalcini

Choć jej ojciec wierzył, że jej miejsce jest w domu, a nie w laboratorium, Rita Levi-Montalcini uzyskała dyplom z medycyny. Choć Manifest Rasowy Mussoliniego uniemożliwił Levi-Montalcini znalezienie pracy z powodu żydowskiego dziedzictwa, w laboratorium zbudowała laboratorium i kontynuowała badania. Służyła jako chirurg w czasie II Wojny Światowej i wróciła, by poświęcić swój czas nauczycielom akademickim. Została profesorem na Washington University i założyła laboratoria badawcze w St. Louis i w Rzymie.

Otrzymała nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny w 1986 r. Za pracę z komórkami nowotworowymi i izolację czynnika wzrostu nerwów. Przeszła na emeryturę w 1977 r., Ale resztę życia spędziła na propagowaniu nauki aż do śmierci w 2012 r.

Cecilia Payne-Gaposchkin

Choć Cecilia Payne-Gaposchkin ukończyła studia w Cambridge w latach dwudziestych, nie przyznano jej stopni. Później wyjechała do Ameryki, gdzie otrzymała tytuł doktora. w astronomii z Uniwersytetu Radcliffe. Tezę tę okrzyknięto „bez wątpienia najbardziej błyskotliwym doktorem. praca pisemna w astronomii. ”

Stała się pierwszą osobą, która określiła, że ​​gwiazdy składają się głównie z wodoru i helu, chociaż została zmuszona do wycofania się przez kolegę, który kilka lat później doszedł do tego samego wniosku. Jej życie spędził w akademii na Harvardzie, gdzie nadal propagowała naukę i stała się wzorcem dla kobiet chcących wejść w astrofizykę.

Caroline Hershel

Siostra Williama Herschela, Caroline była także astronomem. Jej ojciec sam udzielił jej edukacji, choć jej matka nie pochwaliła. Jej wygląd zewnętrzny był osaczony przez ospę i tyfus jako dziecko, więc jej brat William pokazał jej, że życie było czymś więcej niż tylko pokojówką, ponieważ prawdopodobnie nigdy by się nie ożenił.

Po stronie swojego brata pomagała mu w swoich obserwacjach i wykonywała skomplikowane obliczenia. Z pomocą Caroline, William odkrył Uran w 1781 roku. Sama zaczęła robić spostrzeżenia i stała się pierwszą kobietą, która odkryła kometę w 1786 roku. W sumie odkryła sześć komet i trzy mgławice i zdobyła wiele nagród za swój wkład w astronomię.

Lise Meitner

Przez trzy dekady Lise Meitner i Otto Hahn pracowali razem nad badaniem radioaktywności, a nawet odkryli razem pierwiastek protaktynowy. Musiała jednak opuścić Niemcy i opuścić Hahn w 1930 roku. Zaproponowała pierwsze wytłumaczenie olbrzymich ilości energii, które powstałyby podczas rozszczepienia jądra atomowego. Hahn napisał wtedy artykuł oparty na tym pomyśle, ale nie przypisał mu zasługi. Bez tego kredytu Meitner został wykluczony, gdy Hahn otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki w 1944 roku.

Jednak jej wkład nie został niezauważony przez innych w tej dziedzinie, szczególnie przez Nielsa Bohra. Bohr nie tylko pomógł Meitnerowi uciec przed nazistami w Berlinie, dopóki nie osiągnie bezpieczeństwa w Szwecji, ale także promował ją wśród społeczności fizyków i nominował ją do Nagrody Nobla przy trzech różnych okazjach. Albert Einstein nazwał Meitnera „naszą madame Curie” i pionierem w dziedzinie fizyki.

Emmy Noether

Kiedy Emmy Noether uzyskała doktorat, ukończyła z wyróżnieniem. Miała jednak kłopoty ze znalezieniem pracy w środowisku akademickim, która by ją zapłaciła, chociaż w końcu znalazła pracę w swojej macierzystej uczelni na Uniwersytecie w Getyndze.

Zainspirowana pracą Einsteina, stworzyła twierdzenie, które miało niewiarygodne znaczenie w wyjaśnianiu symetrii w naturze, jak również uniwersalnych praw wkładu. „Twierdzenie Noether” posłużyło również do poszukiwania bozonu Higgsa i innych znaczących odkryć w fizyce. Emmy Noether została opisana przez wielu (w tym Einsteina) jako czołowy matematyk jej czasów.

Maria Mitchell

Maria Mitchell

Odległy kuzyn Benjamina Franklina, Maria Mitchell, stała się pierwszą Amerykanką, która została zawodowym astronomem. Zaczęła patrzeć na gwiazdy jako dziecko, a w wieku 12 lat wykorzystała zaćmienie Słońca, aby obliczyć położenie jej domu.

Odkryła kometę C / 1847 T1, którą również odkrył europejski astronom, który na początku otrzymał kredyt. Odkrycie Mitchella zostało udokumentowane dwa dni wcześniej, rekord został skorygowany, a kometa stała się znana jako „Kometa Miss Mitchell”. Później została profesorem astronomii w Vassar College, krótko po tym, jak została założona.

Zobacz: bud-len.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.