Legendarny fizyk Stephen Hawking umiera w wieku 76 lat

Legendarny fizyk Stephen Hawking umiera w wieku 76 lat

Fizyk Stephen Hawking był jednym z niewielu naukowców, którzy osiągnęli status gwiazdy rocka. Niektórzy naukowcy uważali go za zaklinacza czarnej dziury za jego wysiłki, by odkryć sekrety najbardziej tajemniczych obiektów kosmosu. Publiczność czciła go, nawet jeśli większość ludzi nie potrafiła zrozumieć fizyki, która utrzymywała tego naukowca przez wiele dziesięcioleci. Ale ta niezwykła kariera zakończyła się dzisiaj. 76-letni fizyk zmarł w Cambridge w Anglii.

W jednym ze swoich najbardziej znanych odkryć Hawking stwierdził, że czarne dziury nie są naprawdę czarne. Zamiast tego emitują słabą mgiełkę cząstek. Te cząstki stały się znane jako promieniowanie Hawkinga. To odkrycie powstało na granicy grawitacji i mechaniki kwantowej. Miał niezwykły wpływ. Sugerował, że czarne dziury nie żyją wiecznie. W końcu muszą zniknąć z istnienia.

Ale to twierdzenie doprowadziło również do łamigłówki znanej jako „paradoks informacji o czarnych dziurach”. Zasadniczo twierdzi ona, że ​​gdy czarna dziura zniknie, wszystkie informacje, które do niej wpadły, mogą zostać utracone. I nie powinno tak być. Andrew Grant, pisarz Science News, wyjaśnił w opowiadaniu z 31 maja 2015 r .: utrata tej informacji „narusza główną zasadę mechaniki kwantowej: informacje nie mogą zostać zniszczone. Fizycy mogli zaakceptować, że wszystkie właściwości wszystkich cząstek w czarnej dziurce były zamknięte, na zawsze niedostępne dla osób spoza czarnej dziury. . . Ale nie były one w porządku, gdy [ta informacja] znikała bez śladu. ”

W prezentacji w KTH Royal Institute of Technology w Sztokholmie, Szwecja, 25 sierpnia 2015 r., Hawking i dwóch jego kolegów opisali możliwe rozwiązanie. Zaproponowali, że informacja o materii, która wpada w czarną dziurę, jest przechowywana w obszarze granicznym. Ta granica to tak zwany horyzont zdarzeń otaczający czarną dziurę. W tym horyzoncie zdarzeń nawet światło nie może uciec przed czarną dziurą. „Warstwa światła zwana hologramem ślizga się wzdłuż horyzontu zdarzeń” – relacjonował Grant w tym czasie. Zacytował fizyka Andrew Stromingera na Uniwersytecie Harvarda w Cambridge, w Massachusetts, mówiąc: informacja jest „utknięta tam, jakby wiła się w górę rzeki i dochodziła do nikąd”. Strominger był jednym ze współpracowników Hawkinga.

Hawking był profesorem na Uniwersytecie w Cambridge. Napisał także serię popularnych książek naukowych, w tym bestsellera: Krótka historia czasu. W jasnym języku książka opisywała, w jaki sposób narodził się wszechświat i objaśniła prawa fizyki, które rządzą wszystkimi niebiańskimi obiektami w nim.

W wieku 21 lat Hawking opracował stwardnienie zanikowe boczne (AY-my-oh-TROH-fik LAT-er-ul Sklair-OH-sis) lub ALS. To wyniszczająca choroba nerwowo-mięśniowa. I zostawił go na wózku inwalidzkim, zanim skończył 30 lat. W końcu Hawking porozumie się, wpisując w maszynę, która wypowiedziała mu jego słowa. Niewiele osób z ALS przetrwało prawie tak długo, jak robił to Hawking. Będzie wykorzystywał swój znaczący wpływ, aby promować prawa osób niepełnosprawnych.

Ten naukowiec również zostanie zapamiętany ze względu na poczucie humoru. Skłoniło go to do tego, że czasami pojawiał się w popularnych telewizyjnych komediach, w tym w The Simpsons i The Big Bang Theory.

Podczas niezwykłej kariery Hawking dał znać światu, że jego niepełnosprawność go nie definiuje. Jego nauka.

Słowa mocy

(Aby uzyskać więcej informacji o Power Words, kliknij tutaj)

stwardnienie zanikowe boczne Choroba, która atakuje i stopniowo zabija komórki nerwowe w czasie. Komórki te kontrolują ruchy wielu grup mięśniowych. Gdy komórki nerwowe silnika umierają, ludzie z ALS tracą zdolność mówienia, chodzenia i połykania. ALS czasami nazywany jest także chorobą Lou Gehriga po 36-letnim baseballiście, który dotknął tę chorobę w 1939 roku.

czarna dziura Obszar przestrzeni posiadający pole grawitacyjne tak intensywne, że nie ma znaczenia żadna materia lub promieniowanie (w tym światło).

niebiański (w astronomii) lub odnoszący się do nieba lub przestrzeni kosmicznej.

obiekt cielesny Wszelkie naturalnie formowane obiekty o znacznej wielkości w przestrzeni. Przykłady obejmują komety, asteroidy, planety, księżyce, gwiazdy i galaktyki.

kolega Ktoś, kto pracuje z innym; współpracownik lub członek zespołu.

kosmologia Nauka o pochodzeniu i rozwoju kosmosu lub wszechświata. Ludzie pracujący w tej dziedzinie są znani jako kosmologowie.

cosmos (adj. cosmic) Termin odnoszący się do wszechświata i wszystkiego, co w nim jest.

horyzont zdarzeń Wyimaginowana kula otaczająca czarną dziurę. Im bardziej masywna jest czarna dziura, tym większa jest kula. Wszystko, co dzieje się w horyzoncie zdarzeń, jest niewidoczne, ponieważ grawitacja jest tak silna, że ​​w normalnych warunkach nawet światło nie może uciec. Ale zgodnie z niektórymi teoriami fizyki, w pewnych sytuacjach mogą uciekać niewielkie ilości promieniowania.

grawitacja Siła, która przyciąga wszystko, co ma masę lub masę, w kierunku jakiejkolwiek innej rzeczy z masą. Im więcej masy ma coś, tym większa jest jej grawitacja.

Promieniowanie Hawkinga Cząsteczki emitowane z horyzontu zdarzeń na zewnętrznych krawędziach czarnej dziury. Energię można przekształcić w parę cząstek. Jeśli dzieje się to bardzo blisko zewnętrznej krawędzi czarnej dziury, jedna z tych cząstek może wydostać się na zewnątrz i zostać wykryta – zapewniając jedyną bezpośrednią fizyczną wskazówkę do obecności czarnej dziury. Emisje te nazywane są promieniowaniem Hawkinga dla Stephena Hawkinga, słynnego brytyjskiego fizyka, który wpadł na pomysł, że czarne dziury mogą emitować cząstki.

zamglenie Cienkie cząsteczki cieczy lub cząstek stałych rozproszone w atmosferze, które utrudniają ich dostrzeżenie. Zamglenie może być spowodowane przez szkodliwe substancje, takie jak zanieczyszczenia powietrza lub para wodna.

hologram Obraz wykonany ze światła i rzucony na powierzchnię, obrazujący zawartość przestrzeni.

informacje (w przeciwieństwie do danych) Przedstawione fakty lub trendy dotyczące czegoś lub osoby, często w wyniku analizy danych.

paradoks informacyjny (w fizyce) Problem wywołany przez dwie sprzeczne idee o działaniu czarnych dziur i działaniu wszechświata. Czarne dziury ostatecznie znikają, i prawdopodobnie informacje, które zawierają na temat tego, co w nich jest, również znikają. Ale to zniknięcie łamie prawo mechaniki kwantowej, która mówi, że informacje nigdy nie są „zagubione” dla wszechświata.

mass Liczba, która pokazuje, jak bardzo obiekt opiera się przyśpieszaniu i zwalnianiu – w zasadzie miarą tego, ile materii jest tworzony.

materia Coś, co zajmuje przestrzeń i ma masę. Cokolwiek na Ziemi z materią będzie miało właściwość opisaną jako „waga”.

mechanika Badanie, jak rzeczy się poruszają.

mięsień Rodzaj tkanki wykorzystywany do wywoływania ruchów przez kurczenie się komórek, zwanych włóknami mięśni. Mięśnie są bogate w białko, dlatego drapieżne gatunki szukają ofiary zawierającej wiele tej tkanki.

nerw Długie, delikatne włókno, które przekazuje sygnały przez całe ciało zwierzęcia. Szkielet zwierzęcia zawiera wiele nerwów, z których niektóre kontrolują ruch nóg lub płetw, a niektóre z nich przenoszą odczucia, takie jak gorąco, zimno lub ból.

paradoks Pomysł lub stwierdzenie, które jest prawdziwe, ale wydaje się logicznie niemożliwe.

Zobacz: terazwsieci.pl

cząsteczka Minutna ilość czegoś.

physicist Naukowiec badający naturę i właściwości materii i energii.

fizyka Naukowe badanie natury i właściwości materii i energii. Fizyka klasyczna jest wyjaśnieniem natury i właściwości materii i energii, które opierają się na opisach takich jak prawa ruchu Newtona. Fizyka kwantowa, dziedzina badań, która pojawiła się później, jest dokładniejszym sposobem wyjaśnienia ruchów i zachowania materii. Naukowiec pracujący w takich obszarach znany jest jako fizyk.

quantum (pl. quanta) Termin, który odnosi się do najmniejszej ilości czegokolwiek, szczególnie energii lub masy subatomowej.

mechanika kwantowa Fizyka zajmująca się zachowaniem materii w skali atomów lub cząstek subatomowych.

promieniowanie (w fizyce) Jeden z trzech głównych sposobów przekazywania energii. (Pozostałe dwa to przewodzenie i konwekcja). W promieniowaniu fale elektromagnetyczne przenoszą energię z jednego miejsca do drugiego. W przeciwieństwie do przewodzenia i konwekcji, które potrzebują materiału, aby pomóc w przekazywaniu energii, promieniowanie może przenosić energię przez pustą przestrzeń.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.