Muchołapki Wenus nie mają tendencji do spożywania zapylaczy

Muchołapki Wenus nie mają tendencji do spożywania zapylaczy

Pułapka na muchy Wenus wymaga zapylacza, który produkuje nasiona i rozmnaża się. Ale kto tych zapylaczy od dawna pozostaje tajemnicą. Jeden powód: naukowcy i ogrodnicy koncentrują się na sprytnych pułapkach rośliny mięsożernej. Teraz naukowcy w końcu przyjrzeli się, które gatunki odwiedzają delikatne białe kwiaty rośliny. I stwierdzili, że niewiele pokrywają się z gatunkami, które służą za posiłki roślin.

Na całej planecie znajdują się setki gatunków roślin mięsożernych. Niewiele jednak przyciąga tyle samo fascynacji, co muchołówka wenusjańska. Rośliny pochodzą z niewielkiej części Północnej Karoliny i Południowej Karoliny. Ale te maleńkie rośliny można teraz znaleźć na całym świecie. Są ulubieńcem ogrodników, którzy hodują je w domach i szklarniach.

Chociaż naukowcy intensywnie badali słynną pułapkę, w dużej mierze zignorowali kwiat, który kwitnie na łodydze o wysokości od 15 do 35 centymetrów (9 do 14 cali). Oznacza to, że w dużym stopniu przegapili, co zapyla ten kwiat.

„Reszta zakładu jest tak niesamowicie fajna, że ​​większość ludzi nie przeszła już przez aktywne opuszczanie pułapki” – mówi Clyde Sorenson. Jest entomologiem lub biologiem owadów na North Carolina State University w Raleigh.

Ponieważ muchołapki rozwijają się na tak małym obszarze Carolinas, badania terenowe mogą być trudne, dodaje Elsa Youngsteadt. Jest ekologiem owadów, również w NCSU. I jest jeszcze jeden problem podczas studiowania zapylania muchołówek. Większość ludzi, którzy hodują te rośliny, odcina im kwiaty. Czemu? Pomaga roślinie włożyć więcej energii w tworzenie pułapek.

Sorenson i Youngsteadt zdali sobie sprawę, że odpowiedź na to, co zapyla te pułapki, siedziała niemal dosłownie na ich podwórku. Więc zaczęli tropić.
Sprawdzanie zapylaczy i zdobycz

Ich zespół zebrał odwiedzających i drapieżników z kwiatów flytrap w cztery dni w maju i czerwcu 2016 r. Wszyscy pochodzili z trzech stanowisk w Pender County, N.C.

„To jedno z najładniejszych miejsc, w których można pracować” – mówi Youngsteadt. Muchołapki Wenus są specjalistami od siedlisk. Są znalezione tylko w niektórych miejscach sawanny sosny długiej w Carolinas.

„Potrzebują dużo światła słonecznego, ale lubią mokre stopy” – zauważa Sorenson. W maju i czerwcu miejsca, w których rosną muchołówki, są „po prostu zachwycające” – mówi. Pojawiają się tam także inne rośliny mięsożerne. Należą do nich dzbany i rosiczki.

Naukowcy przenieśli swoje znaleziska z powrotem do laboratorium w celu identyfikacji. Skatalogowali również, jaki pyłek kwitną – i ile.

Stawonogi obejmują wiele zwierząt bezkręgowych, w tym owady, pająki i stonogi. Prawie 100 różnych gatunków stawonogów odwiedziło kwiaty, zespół donosi 5 lutego w American Naturalist. „Różnorodność odwiedzających,” mówi Youngsteadt, „była zaskakująca.” Jednak szczególnie ważne były tylko trzy gatunki – pszczoła potowa i dwa chrząszcze. Byli albo najczęstszymi gośćmi, albo nosili najwięcej pyłków.

Tylko 13 gatunków znaleziono w pułapce i na kwiatku. I z dziewięciu potencjalnych zapylaczy w tej grupie, żaden nie był uwięziony w dużej liczbie. Jak na mięsożerną roślinę, „nie chcesz jeść swoich zapylaczy” – mówi Sorenson. Dane jego zespołu sugerują obecnie, że muchołapki dobrze działają, oszczędzając pomocników.
Trzymając zapylacz i ofiarę osobno

http://www.3pionki.pl

http://www.angelofdeath.pl

Istnieją trzy sposoby, według których roślina może utrzymywać oddzielne zapylacze i osobniki żerujące, zauważają naukowcy.

Kwiaty i pułapki mogą istnieć o różnych porach roku. Tak jednak nie jest w przypadku pułapek typu Venus. Pułapki rozwijają się wcześniej, ale pozostają w pobliżu i są aktywne podczas kwitnienia roślin.

Pułapki i kwiaty mogą być również oddalone od siebie. Zapylacze wydają się być lotnikami, a zdobyczami częściej są roboty, takie jak pająki i mrówki. To pasuje do wysokich kwiatów i niskich pułapek. Naukowcy chcieliby jednak przeprowadzić eksperymenty manipulujące wysokościami konstrukcji – mówi Youngsteadt. To pozwoliłoby im zobaczyć, jak bardzo ta separacja ma znaczenie.

Trzecią opcją jest to, że różne zapachy lub kolory mogą przyciągnąć różne gatunki kwiatów i pułapek. To kolejny obszar przyszłych badań, mówi Youngsteadt. Chociaż zapach i kolor są znanymi środkami przyciągającymi pułapki, niewiele wiadomo na temat tego, czy czynniki te przyciągają zapylaczy.

Muchołapki Wenus są uważane za podatne na wymarcie, zauważa Sorenson. Zniszczone jest siedlisko roślinne, a budynki mieszkalne i inne obiekty rozwijają się na swoich obszarach. To, co zostało z tego siedliska, ulega degradacji w wyniku stłumienia pożarów. (Ognie pomagają w oczyszczeniu roślinności i utrzymują promienie słoneczne na muchołapach.) Wreszcie, ludzie kradną flytraps z dziczy przez tysiące.

Podczas gdy badania nad zapylaczami muchowymi nie powstrzymają żadnego z tych zagrożeń, może to pomóc w przyszłych działaniach ochronnych. „Wszystko, co możemy zrobić, aby lepiej zrozumieć, jak ta roślina się rozmnaża, będzie użyteczne w przyszłości”, mówi Sorenson.

Ale to, co naprawdę podnieca naukowców, to fakt, że odkryli coś nowego tak blisko domu. „Jedną z najbardziej ekscytujących części tego wszystkiego,” mówi Sorenson, „jest to, że ta roślina była znana nauce [tak długo], każdy o tym wie, ale wciąż jest wiele rzeczy do odkrycia.”

stawonogi Dowolne z licznych zwierząt bezkręgowych z rodzaju Arthropoda, w tym owady, skorupiaki, pajęczaki i pomioty, które charakteryzują się egzoszkieletem wykonanym z twardego materiału zwanego chityną i segmentowanym ciałem, do którego dołączone są połączone parami.

chrząszcz Rząd owadów znanych jako Coleoptera, zawierający co najmniej 350 000 różnych gatunków. Dorośli mają zazwyczaj twarde i / lub podobne do rogów „przednie skrzydła”, które pokrywają skrzydła używane do lotu.

roślina mięsożerna Roślina, która łapie zwierzęta, zwykle owady, jako pokarm.

konserwacja Zachowanie lub ochrona czegoś. Przedmiotem tej pracy mogą być przedmioty artystyczne, gatunki zagrożone i inne aspekty środowiska naturalnego.

różnorodność Szerokie spektrum podobnych przedmiotów, pomysłów lub ludzi. W kontekście społecznym może odnosić się do różnorodnych doświadczeń i środowisk kulturowych. (w biologii) Zakres różnych form życia.

ekologia Gałąź biologii, która zajmuje się relacjami organizmów ze sobą i ich fizycznym otoczeniem. Naukowiec pracujący w tej dziedzinie nazywa się ekologiem.

entomologia Badanie naukowe owadów. Ktoś, kto to robi, jest entomologiem. Paleoentomolog bada starożytne owady, głównie poprzez ich skamieniałości.

wyginięcie Trwała utrata gatunku, rodziny lub większej grupy organizmów.

pokolenie Grupa osób (w każdym gatunku) urodzonych w tym samym czasie lub uznawanych za jedną grupę. Twoi rodzice należą na przykład do jednego pokolenia twojej rodziny i twoich dziadków do kogoś innego. Podobnie, ty i wszyscy w ciągu kilku lat twojego wieku na całej planecie są określani jako należący do określonego pokolenia ludzi.

cieplarnia Struktura wypełniona światłem, często z oknami służącymi jako ściany i materiały sufitowe, w których uprawia się rośliny. Zapewnia kontrolowane środowisko, w którym można stosować określone ilości wody, wilgoci i składników odżywczych – a szkodnikom można zapobiegać wnikaniu.

siedlisko Obszar lub środowisko naturalne, w którym zwykle przebywa zwierzę lub roślina, takie jak pustynia, rafa koralowa lub jezioro słodkowodne. Siedlisko może być domem dla tysięcy różnych gatunków.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.