Ogromny krater ukrywa się pod lodem Grenlandii

Ogromny krater ukrywa się pod lodem Grenlandii

Coś wielkiego czai się pod lodem Grenlandii. Korzystając z radaru penetrującego lód, naukowcy odkryli krater większy niż miasto Paryż. Ten 31-kilometrowy (19,3 mil) szeroki wykop w północno-zachodniej Grenlandii leży zakopany pod lodem 930 metrów (3000 stóp).

Został utworzony przez meteoryt, który uderzył w Ziemię. Naukowcy obliczyli, że skałę kosmiczną musiało mieć około 1,5 kilometra. Tak duża przyczyniłaby się do poważnych szkód środowiskowych na całej półkuli północnej – wynika z nowej analizy. Glacjolog Kurt Kjær przewodził zespołowi, który znalazł ten krater. Pracuje na uniwersytecie w Kopenhadze w Danii.

Nikt jeszcze nie wie, ile lat ma krater. Jednak szczątki polodowcowe i badania komputerowe dotyczące tempa przepływu lodu sugerują, że wpływ asteroid mógł nastąpić między 2,6 a 11 700 lat temu. To było podczas epoki plejstoceńskiej (PLY-stuh-seen EP-ok).

Nowo odkryty krater może tchnąć nowe życie w kontrowersyjny pomysł. Twierdzi, że wpływ około 13 000 lat temu spowodował tajemnicze tysiącletnie zimne migawki. Naukowcy określają ten zimny okres jako młodszy Dryas.

Członkowie zespołu badawczego po raz pierwszy zauważyli ślady krateru w 2015 roku. Byli ciekawi dużego zaokrąglonego kształtu na skraju lodowca Hiawatha w północno-zachodniej Grenlandii. Pojawił się w skanowaniu radarowym regionu. Operacja NASA IceBridge latał samolotem po okolicy. Było to częścią programu mapowania grubości lodu na biegunach Ziemi. Zaokrąglony kształt wyglądał tak, jakby oznaczał krawędź krateru, mówi Kjær.

Jego zespół zdecydował się na bardziej szczegółowy wygląd. Wynajęli samolot z niemieckiego Instytutu Alfreda Wegenera. Radar wysyłał impulsy energii w kierunku lodu z dużą liczbą częstotliwości. Korzystając z danych zebranych w latach 1997-2014 przez kilka programów NASA, a także z wielu danych zebranych w 2016 r. Za pomocą tego „radaru ultra-szerokopasmowego”, zespół zmapował swój cel.

Obiekt jest prawie na pewno kraterem uderzeniowym, Kjær mówi: „Stało się jasne, że nasz pomysł był od samego początku.” Jest to pierwszy krater znaleziony na Grenlandii i jeden z 25 największych na świecie. A Kjær dodaje, ze wzniesionego brzegu do jego zagłębienia w kształcie misy, ten krater pięknie się trzyma.

Jego zespół zgłosił swoje nowe odkrycie 14 listopada w Science Advances.
Schowany na widoku

„Teraz jest tak widoczny na zdjęciach satelitarnych” – mówi członek zespołu John Paden. Jest inżynierem elektrykiem na Uniwersytecie Kansas w Lawrence. „Nie ma innego dobrego wyjaśnienia”, mówi.

Na miejscu naukowcy polowali na chemiczne i geologiczne wskazówki dotyczące uderzenia asteroidy. Nie mogli przetestować krateru. Pozostaje pochowany pod głębokim lodem. Ale tuż za krawędzią lodu, meltwater od podstawy lodowca, z biegiem lat, mył skaliste osady z lodowca. Naukowcy próbowali tego tak zwanego „przesiąkania”.

Ta grupa elementów wskazuje na uderzenie asteroidy – twierdzą naukowcy. Sugeruje to, że skała kosmiczna byłaby stosunkowo rzadkim żelaznym meteorytem.

Ustalenie, kiedy uderzyło w Ziemię, jest trudniejsze.

Radar penetrujący lód ujawnił, że miska krateru zawiera kilka różnych warstw lodu. Wydaje się, że istnieje ciągła sekwencja warstw. Miałyby one pochodzić ze stopniowego gromadzenia się śniegu i lodu w ciągu ostatnich 11 700 lat historii Ziemi. Ten okres znany jest jako holocen (widoczny w HO-loh).

Poniżej tej „dobrze zachowanej” warstwy jest starsza warstwa bogata w gruzy. Jest to miejsce, które widziano gdzie indziej w rdzeniach lodowych z Grenlandii. Uważa się, że ta zasypana gruzem warstwa stanowi chłodny okres znany jako młodszy Dryas. Rozciąga się od około 12 800 do 11 700 lat temu. Poniżej znajduje się kolejna duża warstwa, która jest pomieszana i szorstka.

„Widzisz złożone i silne zakłócenia” – mówi współautor badań Joseph MacGregor. Jest glacjologiem w operacji IceBridge. „Poniżej znajduje się jeszcze głębszy, złożony lód podstawowy.” Obrazy radarowe pokazały, że najniższy lód w kraterze nie był płaski, lecz miał dziwne szczyty. MacGregor twierdzi, że mogą one przedstawiać materiał z ziemi, który został uwięziony w lodzie.

http://kzpr.pl/
http://podrozetv.pl/
http://poteganatury.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.