Radio – od Marconi’ego do Internetu

Radio – od Marconi’ego do Internetu

Radio jako wynalazek ma już ponad 100 lat. Pierwsze sygnały docierały na odległość około 200 m. Obecnie dzięki Internetowi można słuchać swojej ulubionej stacji niemal na całym świecie, a swoją własną „rozgłośnię” może posiadać niemal każdy.

Jednym z urządzeń, które każdego dnia dostarcza nam zarówno rozrywki, jak i najświeższych informacji, jest wynalazek z końca XIX wieku – radio. Już w 1896 r. opatentował je Guglielmo Marconi, jednak do masowego odbiorcy fale radiowe dotarły w latach 20. ubiegłego wieku.

Proces rozwoju radia przebiegał nieco w cieniu innego wynalazku – telewizji, jednak wraz z postępem technicznym to pierwsze mogło łatwiej trafić do szerokiego grona odbiorców w niemal każdym zakątku świata. Przełomowy stał się rok 1994, kiedy to powstało pierwsze radio w internecie. Od tej pory możliwość słuchania naszej ulubionej radiostacji nie jest ograniczona zasięgiem fal radiowych. Słuchamy radia gdzie chcemy, kiedy chcemy, mamy wybór z niezliczonej liczby rozgłośni internetowych, zarówno tych nadających tradycyjnie w eterze, jak i ograniczających się jedynie do wirtualnej sieci.

Radio w internecie ma jeszcze jeden duży plus. Może je założyć niemal każdy, wystarczy jedynie komputer, dobre łącze internetowe, serwer shoutcast, odpowiednia konfiguracja i już możemy prezentować swój pomysł na radio internetowe całemu światu. Wszystko robimy w domu, zdobywamy nowe umiejętności, spełniamy się w roli prezentera radiowego, a to wszystko może dać nam wiele przyjemności i radości wynikającej z coraz większego grona słuchaczy. Z początku to będą nasi znajomi, rodzina, jednak odpowiednia promocja i reklama może sprawić, że nasze radio internetowe zdobędzie prestiż i zostanie zauważone wśród społeczności internetowej. Należy jednak pamiętać, że konkurencja w tej branży jest duża, potrzeba mnóstwo czasu i cierpliwości, żeby się wypromować. Efekty jednak mogą być niezwykle satysfakcjonujące, a z czasem nasze radio może stać się nawet źródłem dodatkowego dochodu. Wszystko zależy od naszej inwencji i zapału.

www.gamesworld.com.pl
www.faberfaber.pl
www.pandasc.pl
zlotypionek.pl
www.planszowadabrowa.pl
www.grajcarnia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.