Rozmyte zboże daje wskazówki, jak zapadają się zapory skalne

Rozmyte zboże daje wskazówki, jak zapadają się zapory skalne

Miskę płatków ryżowych może się wydawać, że nie ma to nic wspólnego z ogromną skałą skalną lub z lodowiskiem Antarktydy. Ale spójrz trochę bliżej. Kiedy ryż dmuchany wlewa się do mleka i prasuje, płyn wnika do płatków. Ryż następnie zatapia się w cieczy z dużą awarią. W tym momencie powolne pełzanie zaczyna się od nowa. Te wypadki – zwane trzęsieniami ryżu – zdarzają się w regularnych, przewidywalnych czasach, jak odkrywają nowe badania. A snap, crackle i pop z Rice Krispies moczenie w mleku może pomóc naukowcom zrozumieć, jak większe rzeczy rozpadają się, takie jak ogromne pokrywy lodowe lub hałdy skał.

Itai Einav pracuje w Australii na Uniwersytecie w Sydney. Technicznie jest inżynierem, który bada materiały ziarniste. A może to być wszystko, od skał i piasku po mąkę. Ale w dzisiejszych czasach można go nazwać naukowcem zbożowym. „Pracowałem przez kilka lat na suchym Rice Krispies z kolegą”, wyjaśnia.

Zrobili serię badań, patrząc tylko, jak to miażdży. I wtedy zdali sobie sprawę: „Było połączenie ze skałami.” Wzory, które pojawiają się, gdy zmiażdżysz płatki, mówi, „są uderzająco podobne.”

Jednak sama nauka z użyciem płatków zbożowych wkrótce się wysuszy. Więc on i Francois Guillard nalali z dmuchanego ryżu płatki do rurki wypełnionej wodą lub mlekiem. (Ziarna z dmuchanego ryżu nazywa się Rice Krispies w Stanach Zjednoczonych, ale Rice Bubbles w Australii.) Para następnie dodała masę na wierzchu. Przy 3 kilogramach (6,6 funta) ta waga była prawie tak ciężka, jak bardzo gruba książka. „Wiemy, co się dzieje, gdy dodajemy mleko bez presji; wszyscy robili to w domu „- mówi Einav. Naciskanie zboża lepiej imituje ciężką zaporę skalną, podejrzewał go i Guillarda.

Te tamy to duże wzgórza skał i brudu. Są tanie w produkcji, ponieważ nie potrzebują betonu ani innych drogich materiałów. Brud i skały można znaleźć wszędzie. Co więcej, te tamy nie pękną – tak jak konkretnie – po trzęsieniu ziemi. Tamy Rockfill są ważnymi strukturami. Zatrzymują wodę, tworząc duże zbiorniki. Kontrolowane wycieki wody z niektórych z nich zapewniają energię elektryczną. Inne tamy mogą powodować wycieki substancji chemicznych z kopalni lub innych operacji do środowiska.

Ale w przeciwieństwie do zapór wykonanych z betonu (jak zapora Hoovera), te wykonane ze skał i ziemi mają dziury. Nawet najbardziej solidne skały mają maleńkie, małe dziury w nich, wyjaśnia Einav. „Skały bez dziur nie istnieją.” Między skałami i kępami brudu znajdują się również kieszenie powietrzne.

http://www.grajcarnia.pl/
http://www.glus.pl/
http://www.gryfbet-gielda.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.