Słownik pojęć #2

Słownik pojęć #2

Czerwona planeta Pseudonim Marsa.

 

zbiornik Duży magazyn czegoś. Jeziora to zbiorniki wodne. Ludzie, którzy badają infekcje odnoszą się do środowiska, w którym zarazki mogą bezpiecznie przetrwać (np. Ciała ptaków lub świń) jako żywe zbiorniki wodne.

 

rakieta Coś w ruchu lub w przestrzeni kosmicznej, czasami jako broń wojenna. Rakieta jest zwykle wyciągnięta przez uwolnienie gazów spalinowych, gdy pali się trochę paliwa. (v.) Coś, co wylatuje w kosmos z dużą prędkością, jak gdyby było napędzane spalaniem.
https://staryswiat.com.pl

 

scenariusz Możliwe (lub prawdopodobne) sekwencje zdarzeń i sposób ich rozgrywania.

 

science fiction Pole literackich lub filmowych opowieści, które rozgrywają się na tle fantasy, zwykle oparte na spekulacjach na temat tego, jak nauka i inżynieria będą kierować rozwojem wydarzeń w odległej przyszłości. Fabuły w wielu z tych historii koncentrują się na podróżach kosmicznych, przesadnych zmianach przypisywanych ewolucji lub życiu w (lub na) obcych światach.

 

sadzonka Początkowa roślina, która wyrasta z liści i korzeni po wynurzeniu z nasion.

 

Układ słoneczny Osiem głównych planet i ich księżyców na orbicie wokół Słońca, wraz z mniejszymi ciałami w postaci planet karłowatych, asteroid, meteoroidów i komet.

 

termiczne lub związane z ciepłem.

 

wolfram Gęsty, ciężki, biały metaliczny element, który ma najwyższą temperaturę topnienia wszystkich pierwiastków. Jest mocny i odporny na korozję, nawet w bardzo wysokich temperaturach napotkanych podczas szybkiego przemieszczania się przez marsjańską atmosferę.

 

uran Najcięższy naturalnie występujący pierwiastek znany. Nazywa się to elementem 92, który odnosi się do liczby protonów w jądrze. Atomy uranu są radioaktywne, co oznacza, że ​​rozpadają się na różne jądra atomowe.

 

Misje Apollo Trzeci program lotów kosmicznych NASA ostatecznie zabrał ludzi na powierzchnię Księżyca. Po drodze ten program miał na celu rozwój technologii potrzebnych do dalekich podróży kosmicznych. Rozpoczął się po tym, jak Prezydent John F. Kennedy zaproponował w 1961 roku stworzenie krajowego celu „lądowania człowieka na Księżycu i bezpiecznego powrotu na Ziemię”.

 

asteroida Skalisty obiekt na orbicie wokół Słońca. Większość asteroid krąży po orbicie w rejonie pomiędzy orbitami Marsa i Jowisza. Astronomowie odnoszą się do tego regionu jako pas asteroid.

 

astronauta Ktoś wytrenował podróż w kosmos do badań i eksploracji.

 

barf Slang na wymioty.

 

BBs Typ małych peletek, zwykle wykonanych ze stali, które są strzelane przez strzelby i wiatrówki. Mogą rykoszetować twarde powierzchnie, czyniąc ich stosowanie niebezpiecznymi w ograniczonej przestrzeni.

 

zachowanie Sposób, w jaki coś, często osoba lub inny organizm, działa w stosunku do innych lub zachowuje się.

 

skanowanie mózgu Technika przeglądania struktur wewnątrz mózgu, zwykle za pomocą promieni X lub rezonansu magnetycznego (lub MRI). Dzięki technologii MRI – szczególnie znanej jako funkcjonalny MRI (lub fMRI) – aktywność różnych regionów mózgu może być oglądana podczas wydarzenia, takiego jak oglądanie zdjęć, obliczanie sum lub słuchanie muzyki.

 

rak Dowolna z ponad 100 różnych chorób, z których każda charakteryzuje się szybkim, niekontrolowanym wzrostem nieprawidłowych komórek. Rozwój i rozwój nowotworów, zwanych również nowotworami złośliwymi, może prowadzić do nowotworów, bólu i śmierci.

 

Układ sercowo-naczyniowy Przymiotnik, który odnosi się do rzeczy, które wpływają lub są częścią serca i układu naczyń i tętnic, które poruszają krew w sercu i tkankach ciała.

 

komórka Najmniejsza strukturalna i funkcjonalna jednostka organizmu. Typowo zbyt mały, by go zobaczyć gołym okiem, składa się z wodnego płynu otoczonego membraną lub ścianą. W zależności od ich wielkości, zwierzęta są zbudowane z dowolnego miejsca, od tysięcy do bilionów komórek.

 

component Coś, co jest częścią czegoś innego (np. kawałki, które wchodzą na obwód elektroniczny lub składniki wchodzące w skład przepisu na ciastko).

 

Kongres Część rządu federalnego USA, której powierzono pisanie aktów prawnych, ustalanie budżetu USA i potwierdzanie wielu nominacji prezydenckich przed sądami, reprezentowanie interesów rządu Stanów Zjednoczonych za granicą i prowadzenie agencji administracyjnych. Kongres USA składa się z dwóch części: Senatu, składającego się z dwóch członków z każdego państwa oraz Izby Reprezentantów, która składa się z 435 członków, z których co najmniej po jednym z każdego państwa (i kilkunastu więcej dla państw o największe populacje).

 

promienie kosmiczne Bardzo wysokoenergetyczne cząstki, głównie protony, które bombardują Ziemię ze wszystkich stron. Cząstki te pochodzą spoza naszego układu słonecznego. Są one odpowiednikiem jądra atomu. Podróżują w przestrzeni z dużą szybkością (często zbliżoną do prędkości światła).

 

element (w chemii) Każda z ponad stu substancji, dla których najmniejsza jednostka jest pojedynczym atomem. Przykłady obejmują wodór, tlen, węgiel, lit i uran.

 

inżynier Osoba, która wykorzystuje naukę do rozwiązywania problemów. Jako czasownik inżynier oznacza zaprojektowanie urządzenia, materiału lub procesu, który rozwiąże jakiś problem lub niezaspokojoną potrzebę.

 

fikcja (fikcja) Pomysł lub opowieść, która jest tworzona, a nie przedstawienie prawdziwych wydarzeń.

 

grawitacja Siła, która przyciąga wszystko, co ma masę lub masę, w kierunku jakiejkolwiek innej rzeczy z masą. Im więcej masy ma coś, tym większa jest jej grawitacja.

 

istota szara Jeden z dwóch głównych typów tkanek znajdujących się w mózgu i rdzeniu kręgowym. Składa się głównie z ciał komórek nerwowych.

 

siedlisko Obszar lub środowisko naturalne, w którym zwykle przebywa zwierzę lub roślina, takie jak pustynia, rafa koralowa lub jezioro słodkowodne. Siedlisko może być domem dla tysięcy różnych gatunków.

 

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna Sztuczny satelita krążący wokół Ziemi. Prowadzony przez Stany Zjednoczone i Rosję, stacja ta zapewnia laboratorium badawcze, z którego naukowcy mogą przeprowadzać eksperymenty z zakresu biologii, fizyki i astronomii – oraz dokonywać obserwacji Ziemi.

 

żelazo Metaliczny pierwiastek występujący w minerałach w skorupie ziemskiej i w jej gorącym rdzeniu. Ten metal znajduje się również w kosmicznym prochu i wielu meteorytach.

 

journal (in science) Publikacja, w której naukowcy dzielą się swoimi odkryciami z ekspertami (a czasami nawet z opinią publiczną). Niektóre czasopisma publikują artykuły ze wszystkich dziedzin nauki, techniki, inżynierii i matematyki, podczas gdy inne odnoszą się do jednego przedmiotu. Najlepsze czasopisma są recenzowane: Wysyłają wszystkie przesłane artykuły do ​​zewnętrznych ekspertów, aby je przeczytać i poddać krytycznej ocenie. Celem jest tutaj zapobieżenie publikowaniu błędów, oszustw lub niechlujstwa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.