Szósty palec może okazać się bardzo przydatny

Szósty palec może okazać się bardzo przydatny

Dodatkowy palec może być niezwykle poręczny. Dwie osoby urodzone z sześcioma palcami na rękę mogą zawiązać buty, sprawnie zarządzać telefonami i grać w skomplikowaną grę wideo – wszystko jedną ręką. Co więcej, ich mózgi nie miały problemu z kontrolowaniem bardziej złożonych ruchów ich dodatkowych cyfr, wynika z nowego badania.

Dodatkowe palce nie są takie rzadkie. Około jednego lub dwóch na 1000 dzieci rodzi się z dodatkowymi cyframi. Jeśli dodatki są tylko małymi kawałkami, mogą być chirurgicznie usunięte po urodzeniu. Nowe badania pokazują, że niektóre dodatkowe palce mogą okazać się pomocne.

Wyniki pokazują również, jak elastyczny może być ludzki mózg. Ta informacja może pomóc ludziom, którzy projektują sterowane robotycznie przydatki.
Naukowcy mówią: MRI

Etienne Burdet jest jedną z tych osób. Jest bioinżynierem w Imperial College London w Anglii. Jego zespół pracował z 52-letnią kobietą i jej 17-letnim synem. Oboje urodzili się z sześcioma palcami na każdej ręce. Ich dodatkowe palce wyrosły między kciukiem a palcem wskazującym. I przypominają kciuki, jak mogą się poruszać.

Naukowcy badali anatomię rąk badanych za pomocą rezonansu magnetycznego lub MRI. Może mapować struktury ciała. Przyjrzeli się także aktywności w częściach mózgu, które kontrolują ręce. Te skany ujawniły dedykowany system mózgu, który kontroluje dodatkowe palce. Szóste cyfry miały własne mięśnie i ścięgna. Oznacza to, że nie tylko nakładają się na mięśnie, które poruszają inne palce, jak sądzili niektórzy lekarze.

Mózg nie miał problemu z kierowaniem dodatkowych palców, pokazali naukowcy. Dla Burdeta sugeruje to, że czyjeś umysły będą w stanie kontrolować roboty lub kończyny. Takie wyrostki prawdopodobnie będą wymagały podobnego zapotrzebowania na mózg, mówi. Jednak dla osoby, która nie urodziła się z dodatkowymi cyframi, może być trudniej.

Życie w świecie zaprojektowanym dla ludzi z pięcioma palcami doprowadziło mamę i syna do ciekawych adaptacji, zauważa Burdet. Na przykład naczynia kuchenne są dla nich zbyt proste. „Dlatego stale zmieniają postawę na naczyniach i używają ich w inny sposób” – zauważa. Po spędzeniu czasu z parą „powoli czułem się osłabiony moimi pięciopalczastymi rękami”, mówi.

Mimo to nie każdy z dodatkowymi cyframi może wykazywać lepszą sprawność, mówi Burdet. W niektórych przypadkach dodatkowe palce mogą być słabiej rozwinięte.

http://www.pandasc.pl/
http://www.planszowadabrowa.pl/
http://www.gamesworld.com.pl/
http://uzyrafy.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.