Ten papier wielokrotnego zapisu zależy od zniknięcia atramentu

Ten papier wielokrotnego zapisu zależy od zniknięcia atramentu

Czy kiedykolwiek popełniłeś błąd podczas próby drukowania z komputera? Ten papier prawdopodobnie trafił prosto do kosza. Stamtąd został przewieziony do zakładu utylizacji odpadów, aby ostatecznie zostać rozbity i przerobiony. Ale co by było, gdybyś mógł po prostu usunąć swój błąd i ponownie wykorzystać ten pierwszy arkusz papieru? Ta opcja może stać się dostępna dzięki nowej technologii.

Jest to nowatorski rodzaj papieru wielokrotnego zapisu, który może być używany ponad 100 razy. Słowa i obrazy pozostają na nim widoczne przez co najmniej pół roku. To nie jest pierwszy papier do wielokrotnego zapisu. Ale znaki w tych wcześniejszych wersjach zanikły w mniej niż trzy miesiące.

Luzhuo Chen jest fizykiem w Fujian Normal University w Fuzhou w Chinach. Poprowadził grupę, która stworzyła nowy papier do wielokrotnego zapisu. Jego zespół został zainspirowany piórami zawierającymi wymazywalną farbę. Tusz znika po podgrzaniu. Aby skasować pisanie, pocierasz specjalną gumką pióra na papierze. Tarcie ociepla papier i atrament, sprawiając, że jego przesłanie znika. Ale jeśli atrament stanie się wystarczająco chłodny, powróci to pisanie. Aby odsłonić skasowaną wiadomość, po prostu włóż ten papier do zamrażarki.

Aby zrobić nowy papier do wielokrotnego zapisu, grupa Chen przełączyła atrament z pióra na papier. Pokryli jedną stronę zwykłego papieru do drukarek atramentem używanym w tych kasowalnych piórach. Za pomocą podgrzanego długopisu lub drukarki można teraz pisać lub drukować na tym papierze. To ciepło sprawia, że ​​atrament znika.

Jest to przeciwieństwo tego, jak zwykle działa pisanie, gdy tusz jest nakładany na papier. W nowym systemie miejsca, w których piszesz, stają się białe zamiast kolorowych, ponieważ ten upał powoduje, że atrament pokrywający biały papier znika. Wyobraźcie sobie obraz na kawałku niebieskiego papieru konstrukcyjnego z białą farbą. Tak wygląda pisanie na nowym papierze.

Zespół Chen opisał swój nowy papier do wielokrotnego zapisu 8 listopada w materiałach i złączach ACS Applied Materials & Interfaces.
Jak działa tusz

Atrament używany do drukowania na nowym papierze pojawia się i znika z powodu czegoś, co nazywa się reakcją redoks. Termin jest kombinacją redukcji i utleniania. Redukcja opisuje reakcję chemiczną, w której cząsteczka zyskuje elektron. W utlenianiu cząsteczka traci elektron.

Tusz, którego używa grupa Chen, tworzy swój kolor z materiałem znanym jako lakton fioletu krystalicznego. Opiera się również na wywoływaczu koloru o nazwie bisfenol A (BPA). Środek barwiący potrzebuje twórcy, by wykraść elektron z niego – lub utlenił go.

Tusz zawiera również rozpuszczalnik. Naukowcy nie mogli dowiedzieć się, co jest w rozpuszczalniku, ponieważ jest to tajemnica handlowa chroniona przez firmę produkującą atrament. Uważają jednak, że składa się ona z alifatycznych (Al-ih-FAA-tik) estrów lub alifatycznych kwasów karboksylowych (Kar-box-IL-ik). Dopiero gdy związek barwiący i jego twórca rozpuści się w rozpuszczalniku, tekst lub obraz stanie się widoczny.

W temperaturze pokojowej tusz jest niebieski. Po podgrzaniu do 65 ° Celsjusza (około 150 ° Fahrenheita) rozpuszczalnik topi się. To pozwala na rozpuszczenie laktonu i BPA w tuszu. Po stopieniu rozpuszczalnik oddziela lakton od BPA, tak że lakton nie utlenia się. To zmienia atrament z niebieskiego na czysty.

Atrament pozostaje czysty po powrocie do temperatury pokojowej. Ale jeśli chłodzisz atrament do -10 ° Celsjusza (14 ° Fahrenheita) – umieszczając go np. W zamrażarce – lakton i wywoływacz wykrystalizują się z roztworu. Teraz lakton ponownie się utlenia. To przywraca jej wrażliwość na ciepło, dzięki czemu można ponownie pisać na papierze.

Słowa lub obrazy pozostają na papierze przez co najmniej sześć miesięcy. Potem mogą zniknąć. Przyczyny tego zanikania mogą być różne. Wśród nich: światło słoneczne, niskie temperatury i inne chemikalia. Ale przy odpowiednich warunkach pisanie może trwać dłużej – może nawet cały rok szkolny.

Trwały tekst i zdjęcia

Chen podejrzewa, że ​​inni naukowcy nie pomyśleli o tym podejściu, ponieważ chcieli wymyślić zupełnie nowy wynalazek. Jego grupa miała pomysł, aby zamiast tego użyć czegoś, co już istniało. Badacze ci wprowadzili innowacje, znajdując nowe zastosowania dla istniejącej technologii. I ten nowy rozwój może być użyty znacznie więcej niż robienie notatek. Na przykład grupa Chena stała się kreatywna i dodała nowy artykuł do etui na telefon. Teraz użytkownik może wydrukować unikalny projekt, aby go dostosować.

Qiang Zhao jest chemikiem w Chinach w Nanjing University of Posts and Telecommunications. Twórczy umysł za innym typem papieru do wielokrotnego zapisu, Zhao uważa, że ​​nowy przez grupę Chena jest czysty. Papier Chen jest prosty – zauważa – i nie kosztuje zbyt wiele. Z tego powodu produkcja powinna być łatwa i stosunkowo niedroga.

http://www.americanbar.pl/
http://100mb.pl/
http://jesiennedzieciaczki.pl/
http://www.cpenergia.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.