Vaping może uszkodzić płuca #1

Vaping może uszkodzić płuca #1

Widzieliście ich w telewizji, na zdjęciach gwiazd i w reklamach w czasopismach – fajnych supergwiazdach wymachujących papierosami elektronicznymi. Ich nowoczesne gadżety są dostępne wszędzie, od centrów handlowych po całodobowy sklep typu convenience. Czy można się dziwić, że nastolatki są kuszone, aby wypróbować szaleństwo vaping?

 

Jednak naukowcy są zaniepokojeni fascynacją nastolatków tą alternatywą dla palenia nikotyny. I nie bez powodu. Dane z coraz większej liczby badań wskazują, że elektroniczne papierosy nie są nieszkodliwe.

 

Chemikalia w e-papierosach mogą uszkadzać tkankę płucną, wywołując stan zapalny. To uszkodzenie może zmniejszyć zdolność płuc do powstrzymywania zarazków i innych szkodliwych substancji, co pokazują nowe badania.

http://www.twojaprawda.pl

https://dogin.pl

Jednak nastolatki wydają się w dużej mierze nieświadome – lub nie przejmują się – pojawiającymi się danymi na temat tych zagrożeń. Ich użycie e-papierosów przekroczyło obecnie standard tradycyjnych papierosów. Tylko w ubiegłym roku zużycie e-papierosów przez nastolatków z gimnazjów i szkół średnich w USA wzrosło trzykrotnie. To odkrycie nowej ankiety rządowej wydanej w zeszłym miesiącu.

 

Mitch Zeller kieruje Centrum wyrobów tytoniowych w Silver Spring, MD. Jest częścią amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków. „Mogę powiedzieć definitywnie,” mówi Zeller, „że nikotyna jest szkodliwa dla rozwijającego się mózgu nastolatków. I żaden nastolatek, żadna młoda osoba, nie powinien używać żadnych produktów zawierających tytoń lub nikotynę. „Są to e-papierosy, dodaje.

Bezdymna nikotyna

 

W przeciwieństwie do prawdziwych papierosów, elektroniczne papierosy nie palą tytoniu. Nic nie spalają. Zamiast tego zamieniają płyn smakowy w parę. Użytkownicy wdychają mgiełkę lub odwracają ją. Ciecz zawiera zwykle nikotynę. Jest to wysoce uzależniająca substancja naturalnie występująca w tytoniu.

 

Jego obecność w płynach do vaping nie jest przypadkowa. E-papierosy zostały zaprojektowane, aby pomóc uzależnionym od tytoniu odzwyczaić się od palenia. Użytkownicy papierosów uzależniają się od tytoniowej nikotyny, naturalnego stymulanta. Ale palenie również naraża ich płuca na smołę i inne zanieczyszczenia. E-papierosy pozwalają użytkownikom wdychać nikotynę bez tych innych substancji.

 

Jednak nikotyna jest bardziej uzależniająca. Może to zaszkodzić płucom, jak odkrywają nowe badania.

 

Naukowcy przetestowali wpływ nikotyny na wzrost tkanki płucnej w naczyniu laboratoryjnym. Komórki płuc były narażone na działanie samej nikotyny, dymu papierosowego i oparów e-papierosów. Testy kontrolne wystawiały zwierzęta laboratoryjne na działanie tych samych substancji.

 

Nikotyna powodowała stany zapalne w tkance płucnej. Zmniejszyło to również zdolność tej tkanki do pełnienia roli bariery dla obcych substancji – stwierdzili naukowcy. Irina Petrache jest lekarzem i specjalistą od płuc na Uniwersytecie Indiana w Indianapolis. Kierowała zespołem badawczym. Jej grupa wykazała po raz pierwszy, że nikotyna, niezależnie od jej źródła, może uszkodzić tkankę płucną. W związku z tym, jak twierdzi jej zespół, vaping nie byłoby lepsze dla płuc niż palenie papierosów.

 

Ale nawet ciecz e-papierosowa, która nie zawiera nikotyny, zakłóciła funkcję barierową komórek płucnych – odkrył zespół. Nie wiedzą dlaczego. Ale to nieoczekiwane i niepokojące, mówi zespół Petrache. Naukowcy podejrzewają, że może mieć to związek z rozpuszczalnikami i innymi potencjalnie toksycznymi materiałami. Te chemikalia są obecne w aromatyzowanych płynach, które są wdychane przez e-papierosy.

 

Petrache i jej koledzy podzielili się nowymi odkryciami 26 maja w American Journal of Physiology – Lung Cellular and Molecular Physiology.

 

Więcej dowodów na szkodę

 

Naukowcy zgromadzili również dowody na wpływ płuc na e-papierosa u niewielkiej liczby osób. Jedno z badań, na przykład 25 osób, wykazało, że palenie papierosów i vaping miały takie same krótkoterminowe efekty na płuca. Oba wywoływały objawy zapalenia i uszkodzenia płuc. Naukowcy zgłosili odkrycia z 1 lipca 2014 r. W sprawie Toksykologii i Farmakologii Stosowanej.

 

O wiele więcej testów na wapwanie miało miejsce u zwierząt lub w naczyniach komórkowych. Badania te zwiększają liczbę dowodów na szkodliwość e-papierosów i ich środków aromatyzujących.

 

Niedawno naukowcy z University of North Carolina w Chapel Hill wystawili ludzkie komórki płuc na 13 e-papierosów. Ekspozycje trwały 30 minut lub cały dzień. Pięć aromatów – gorący cynamon, budyń bananowy, tytoń z kola, wanilii i mentolu – wpłynęło na komórki. Czasami leczone komórki nie mogły już replikować (rozmnażać) w normalnych dawkach. W dużych dawkach te aromaty nawet zabijały komórki.

 

Temperance Rowell i jej współautorzy przedstawili swoje odkrycia 18 maja w Denver, Colo., Na spotkaniu American Thoracic Society. (Członkowie tego społeczeństwa koncentrują się na zrozumieniu, zapobieganiu i leczeniu chorób płuc.)

 

Na tym samym spotkaniu w zeszłym roku Laura Crotty Alexander pokazała, że ​​wapnienie może utrudnić organizmowi zabijanie zarazków. Crotty Alexander jest specjalistą od chorób płuc i naukowcem. Współpracuje z Veterans Administration San Diego Healthcare System.

 

Crotty Alexander badał bakterie Staphylococcus aureus. Niezaznaczone, te zarazki mogą powodować zapalenie płuc. W złych przypadkach mogą zabijać. Na szczęście ludzkie ciało wytwarza materiał, który normalnie może zabić te bakterie.

 

W laboratorium wyeksponowała bakterie na opary e-papierosów. Chodziło o stworzenie takich warunków, jakie bakterie mogą znaleźć w płucach kogoś, kto padł ofiarą. Zarazki zareagowały przykrywając się grubszą powłoką z biofilmu niż normalnie. To dało im wyjątkowo grubą warstwę ochronną.

 

Następnie Crotty Alexander pozwolił myszom oddychać powietrzem zawierającym te bakterie wystawione na działanie Vaping. Następnego dnia myszy miały trzy razy więcej z tych zarazków w płucach, niż myszy, które zostały wystawione na normalne bakterie Staph. Oczywiście myszy nie radziły sobie dobrze w zwalczaniu zarazków wystawionych na działanie oparów e-papierosów.

 

„E-papierosy zdecydowanie nie są łagodne”, albo nieszkodliwe, podsumował Crotty Alexander.

 

Zapalone płuca z upośledzoną barierą mogą pomóc wyjaśnić, dlaczego było więcej zarazków zamieszkujących płuca. Jeśli tak, to również może wyjaśnić powiązane dane, które pojawiły się na początku tego roku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.