W drodze na Marsa astronauci mogą napotkać duże zagrożenie dla zdrowia #5

W drodze na Marsa astronauci mogą napotkać duże zagrożenie dla zdrowia #5

Doświadczenie z CAVES, zauważa Meir, pokazało, jak ważne jest zbudowanie załogi dla przestrzeni kosmicznej, którą tworzą ludzie, którzy się dogadują.

 

Doświadczenie pokazało, że porozumiewanie się jest ważne dla astronautów. „Utrzymujące się niebezpieczeństwo i stres mogą wyrządzić ogromne szkody” – mówi psycholog Kozłowski. „Ludzie mogą cię irytować. Jeśli kogoś nie lubisz, mogą one hamować skuteczność. ”

 

Kozłowski studiował uczestników programu NASA o nazwie HI-SEAS (skrót od Hawaii Space Exploration Analog and Simulation). Uczestnicy mieszkają razem w małym siedlisku w kształcie kopuły z boku hawajskiego wulkanu. Warunki życia zostały zaprojektowane, aby naśladować misję na Marsa.

Praca zespołowa jest kluczowa

Zobacz również: dogin.pl

W lutym 2018 r. Szósta załoga HI-SEAS rozpoczęła ośmiomiesięczny pobyt. Rekruci będą izolowani w habitacie przez cały czas. Będąc tam, będą musieli współpracować, gotować posiłki lub odkrywać jałowy teren poza habitatem. Kiedy opuszczą kopułę, będą w skafandrach kosmicznych. Będą pracować, jeść i spać tak, jakby żyły na Czerwonej Planecie.

 

Za dnia członkowie załogi będą odpowiadać na ankiety na temat tego, jak się sprawy mają. „Opowiadają o tym, czy mieli konflikty z innymi ludźmi lub problemy z ich pracą” – zauważa Kozłowski. Jego zespół przeanalizuje te ankiety, aby od początku do końca obserwować misję. Chcą zidentyfikować najwcześniejsze oznaki jakichkolwiek konfliktów. Zmniejszenie tych napięć jest niezbędne, aby misje na Marsie stały się rzeczywistością.

 

Konflikt był mniejszym problemem w latach 60., w epoce misji Apollo. Czemu? Te misje były krótkie. Pionierzy lotów kosmicznych spędzili tydzień lub krócej na orbicie. Mimo to, w misjach krótkich i długich, astronauci muszą współpracować, aby odnieść sukces.

 

Udane doświadczenia Franka Bormana w Apflo 8 to doskonały przykład. Tego grudniowego dnia w 1968 roku pomoc Bormana przyleciał inny astronauta Jim Lovell. Pomógł posprzątać. „Lovell, jak pamiętam, wyrzucił to z systemu utylizacji moczu czy coś takiego” – wspomina Borman.

 

W 1985 r. Astronauta Jake Garn również stał się nudności podczas lotów kosmicznych. (Garn, senator od 1974 do 1993 r., Był pierwszym członkiem Kongresu USA, który wyruszył w kosmos.) Jego mdłości nie trwały długo: wkrótce poczuł się lepiej i był w stanie wykonać swoją pracę. Ale przez jakiś czas było to dotknięcie i odejście. Po powrocie z kosmosu, NASA żartobliwie ustanowiła „skalę Garnia” jako sposób mierzenia choroby kosmicznej. (Komiks z tamtego czasu nazwał go „Barfin” Jake Garn, „ale nigdy tak naprawdę nie zwymiotował.) Im bardziej jesteś chory, tym wyższy wynik w skali Garna.

 

W wywiadzie z 2005 roku Garn zastanawiał się nad swoim słynnym atakiem mdłości w kosmosie. Powiedział, że nie żałuje. Mimo wszystkich zagrożeń i niebezpieczeństw, Garn powiedział, że żadne doświadczenie na Ziemi nie było porównywalne, aby uciec od tego wszystkiego w kosmosie.

 

„Uwierz mi – powiedział – codziennie zwymiotuję, żeby znów wejść w kosmos.”

 

Słowa mocy

 

(Aby uzyskać więcej informacji o Power Words, kliknij tutaj)

 

Drukowanie trójwymiarowe Środki produkcji przedmiotów fizycznych – w tym zabawki, artykuły spożywcze, a nawet części ciała – za pomocą maszyny pobierającej instrukcje z programu komputerowego. Program ten mówi maszynie, jak i gdzie układać kolejne warstwy jakiegoś surowca („tusz”), aby stworzyć trójwymiarowy obiekt.

 

asteroida Skalisty obiekt na orbicie wokół Słońca. Większość asteroid krąży po orbicie w rejonie pomiędzy orbitami Marsa i Jowisza. Astronomowie odnoszą się do tego regionu jako pas asteroid.

 

astronauta Ktoś wytrenował podróż w kosmos do badań i eksploracji.

 

atom Podstawowa jednostka pierwiastka chemicznego. Atomy składają się z gęstego jądra zawierającego dodatnio naładowane protony i nienaładowane neutrony. Jądro jest okrążane przez chmurę naładowanych ujemnie elektronów.

 

węglowodany Dowolna z dużej grupy związków występujących w żywności i żywych tkankach, w tym cukrów, skrobi i celulozy. Zawierają wodór i tlen w takim samym stosunku jak woda (2: 1) i zazwyczaj mogą być rozkładane w ciele zwierzęcia w celu uwolnienia energii.

 

węgiel Pierwiastek chemiczny o liczbie atomowej 6. Jest fizyczną podstawą wszelkiego życia na Ziemi. Węgiel występuje swobodnie w postaci grafitu i diamentu. Jest to ważna część węgla, wapienia i ropy naftowej, i jest zdolna do samoistnego wiązania, chemicznie, tworząc ogromną liczbę chemicznie, biologicznie i handlowo ważnych cząsteczek.

 

Dwutlenek węgla (lub CO2) Bezbarwny, bezwonny gaz wytwarzany przez wszystkie zwierzęta, gdy wdychany przez nie tlen reaguje z pokarmami bogatymi w węgiel, które zjadły. Dwutlenek węgla uwalniany jest także, gdy płonie materia organiczna (w tym paliwa kopalne, takie jak ropa naftowa lub gaz). Dwutlenek węgla działa jak gaz cieplarniany, zatrzymując ciepło w ziemskiej atmosferze. Rośliny zamieniają dwutlenek węgla w tlen podczas fotosyntezy, proces, w którym używają do produkcji własnej żywności.

 

substancja chemiczna Substancja utworzona z dwóch lub więcej atomów, które jednoczą się (wiążą) w ustalonej proporcji i strukturze. Na przykład woda jest związkiem chemicznym wytworzonym, gdy dwa atomy wodoru wiążą się z jednym atomem tlenu. Jego wzór chemiczny to H2O. Chemiczny może również być przymiotnikiem opisującym właściwości materiałów, które są wynikiem różnych reakcji pomiędzy różnymi związkami.

 

glina Drobnoziarniste cząstki gleby, które sklejają się i mogą być formowane w stanie mokrym. Podczas wypalania w intensywnym cieple, glina może stać się twarda i krucha. Dlatego jest używany do wyrobu ceramiki i cegieł.

 

kolega Ktoś, kto pracuje z innym; współpracownik lub członek zespołu.

 

elektronika Urządzenia napędzane energią elektryczną, ale których właściwości są kontrolowane przez półprzewodniki lub inne obwody, które kierują lub przesuwają ruch ładunków elektrycznych.

 

element (w chemii) Każda z ponad stu substancji, dla których najmniejsza jednostka jest pojedynczym atomem. Przykłady obejmują wodór, tlen, węgiel, lit i uran.

 

engine Maszyna zaprojektowana do przekształcania energii w użyteczny ruch mechaniczny. Czasami silnik nazywa się silnikiem. (w informatyce) Program komputerowy, który wykonuje określony, wąski zakres funkcji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.