Zmiany klimatyczne stanowią zagrożenie dla zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży

Zmiany klimatyczne stanowią zagrożenie dla zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży

Poznanie wszystkich sposobów, w jakie zmiany klimatu wpływają na planetę, może być przytłaczające. Żadna część świata nie została nietknięta. Wiele osób zostało – i będzie – dotkniętych skutkami rosnących gazów cieplarnianych. Wiele z tych uderzeń wyraźnie zaszkodzi zdrowiu fizycznemu ludzi, np. Pogarsza astmę lub choroby serca. Ale zmiany klimatu mogą być również szkodliwe dla zdrowia psychicznego. A dzieci i nastolatki są szczególnie zagrożone, twierdzą teraz psycholodzy.

Zmiany klimatu dotykają ludzi na wiele sposobów. Bezpośrednie uderzenia mogą mocno uderzyć. Ekstremalna pogoda i wzrost poziomu morza mogą zniszczyć domy i mienie. Ludzie mogą ucierpieć na skutek fizycznych zdarzeń ekstremalnych. Nawet jeśli ktoś nie ma takich strat, może martwić się o to, co może się wydarzyć w przyszłości. Może to spowodować depresję, lęk, stres pourazowy , zaburzenia snu i inne problemy.
Wyjaśnienie: Co to jest lęk?

Mózgi dzieci i młodzieży wciąż rosną i rozwijają się, zauważa Lise Van Susteren. Jest psychologiem w Waszyngtonie i ekspertem od skutków zmian klimatycznych dla zdrowia psychicznego. Te rosnące mózgi czynią młodych ludzi „szczególnie podatnymi na stresory środowiskowe”, napisała w zeszłym roku w raporcie eksperckim w sprawie sądowej. Młodzież w tym przypadku pozwała rząd USA za niepodjęcie działań w sprawie zmian klimatu .

Jak zmienia się klimat Ziemi, może łatwo zakłócić „normalne” życie. Na przykład pożary w zeszłym roku zniszczyły miasto Paradise w Kalifornii. Dzieci i nastolatki nie tylko straciły domy, ale także szkoły. Wielu musiało wyprowadzić się z rodzinnego miasta i przyjaciół. Młodzi ludzie mogli mieć problemy z radzeniem sobie z takimi nowymi sytuacjami, nie wspominając o nieodebranych dniach szkolnych i radzeniu sobie z emocjami w kolejce górskiej, zauważają Van Susteren i inni psychologowie.

Ale zmiana klimatu może stanowić zagrożenie dla zdrowia psychicznego nawet bez bezpośredniego zagrożenia fizycznego. Van Susteren zauważa, że ​​dzieci i nastolatki są bardziej skłonne zaakceptować naukowy konsensus – powszechną zgodę – co do roli ludzkości w zmianach klimatu. Wiele dzieci martwi się także o to, jak skutki zmian klimatu mają się tylko pogorszyć.

„Patrzą na pokolenie, które wyprzedza je, które mogłyby podjąć działania i nie” – mówi. Może to wywołać uczucie gniewu, żalu, urazy, strachu, frustracji i przytłoczenia. Nie każdy młody człowiek odczuje te emocje. Ale dla wielu uczucia mogą przeszkodzić w ich ogólnym samopoczuciu. Młodzi ludzie „muszą wypuścić te uczucia”, mówi.
Jak sobie radzić

Są rzeczy, które nastolatki i nastolatki mogą zrobić, aby poradzić sobie z negatywnymi emocjami, które mogą im zagrozić.

Ci, którzy odczuwają negatywne emocje związane ze zmianami klimatycznymi „muszą wypuścić te uczucia”, mówi Van Susteren. „Następnie muszą wykorzystać energię wszystkich tych emocji i zadać sobie pytanie, co według nich najlepiej zrobić, aby poprawić to, co można poprawić”.

Na przykład 14-letnia Milou Albrecht jest aktywistką. Od zeszłego roku jest jednym z liderów szkolnych strajków w Australii na rzecz zmian klimatu. Ruch rozpoczął się od aktywistki Grety Thunberg, nastolatki ze Szwecji. Milou mówi, że bycie uczestnikiem „wzmacnia”.

Inni uczniowie mogą być świetnymi nauczycielami, badaczami, autorami listów lub organizatorami programów oszczędzania energii. I każdy może praktykować oszczędzanie energii. To pomaga ustalić normy społeczne, mówi Van Susteren – co jest normalne i społecznie akceptowalne. „Jest więc praca dla każdego”, mówi.

Pamiętaj, że nie jesteś sam. „Znajdź kolegów z drużyny, pokrewnych duchów”, poleca Van Susteren. To są ludzie „którzy pójdą z tobą na odległość”, zauważa.

Susie Burke jest psychologiem w Melbourne w Australii. Jest też mamą Milou. Burke wzywa uczniów, by wyszli z natury. To może pomóc w przywróceniu spokojnego nastroju. Może również poprawić czyjąś zdolność do skupiania się na rzeczach, mówi.

Jest też „czas na powiedzenie komuś:„ Potrzebuję pomocy ”- podkreśla Burke. Może być, gdy nie możesz przestać płakać. Jeśli ciągle o czymś myślisz. Jeśli stracisz zainteresowanie rzeczami, które zwykle lubisz. Jeśli czujesz się coraz bardziej zły. Jeśli czujesz się przytłoczony lub bezradny. Albo jeśli zamkniesz się z dala od innych ludzi. Jeśli zastanawiasz się, czy warto żyć.

Jeśli coś się wydarzy, porozmawiaj z osobą dorosłą, która troszczy się o ciebie, mówi Burke. Każda z tych wskazówek może sygnalizować stres, niepokój, depresję lub inny problem. A jeśli tego potrzebujesz, profesjonalne doradztwo pomoże ci poradzić sobie – nie tylko ze zmianami klimatu, ale także z wieloma innymi źródłami stresu.

„Najważniejszą rzeczą – mówi Burke – jest poczucie nadziei i optymizmu”.

http://www.americanbar.pl/
http://100mb.pl/
http://jesiennedzieciaczki.pl/
http://www.cpenergia.pl/
http://www.brugo.pl/
http://www.twojaprawda.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.